Тема: Групи слів за значенням. Омоніми.
Мета: познайомити учнів із поділом слів на групи за значенням, дати поняття про омоніми, навчити школярів відрізняти омоніми від багатозначних слів; формувати вміння визначати омоніми в реченнях, пояснювати їхнє лексичне значення, доречно вживати їх у мовленні; удосконалювати орфографічні та пунктуаційні навички. Розвивати спостережливість, пам’ять, логічне й образне мислення, творчі здібності та зв’язне мовлення. За допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу збагачувати словниковий запас учнів, спонукати їх до вивчення рідної мови, виховувати почуття колективізму, дружби
Очікувані результати: учні знають поділ слів на групи за значенням, уміють визначати омоніми в реченні, пояснюють лексичне значення омонімів, відрізняють омоніми від багатозначних слів.
Тип уроку: урок осмислення нових знань, формування умінь і навичок на основі знань з елементами інтерактивного навчання.
Обладнання: презентація, тлумачний словник, дидактичний матеріал, таблиця «Групи слів за значенням»
Методи і прийоми: «Мікрофон», лінгвістичне дослідження, спостереження, робота з підручником, репродуктивна бесіда, діалогічне мовлення, метод вправ, метод «Прес».
Форми роботи: індивідуальна, фронтальна, групова, самостійна.
Міжпредметні зв’язки: омоніми як засіб художнього зображення в літературі, усна народна творчість.
Процвітай, українська мово,
Заохочуй красою нас:
що багатший твій слів запас, –
легше вибрати влучне слово.
Дмитро Білоус
Хід уроку
І. Організаційний момент
Робота з епіграфом
- Чому для уроку я обрала саме ці слова? Поясніть.
- Що треба робити, щоб збагачувати словниковий запас?
ІІІ. Актуалізація опорних знань
- Репродуктивна бесіда
- Який розділ мовознавства ми вивчаємо? Що таке лексикологія?
- У якому значенні можуть уживатися багатозначні слова?
- У чому різниця між словами, що мають пряме лексичне значення й переносне?
- Перевірка домашнього завдання (вправа 328)
- Вибіркове письмо
- Виписати словосполучення, у яких прикметники вжито в переносному значенні.
І група
Лисяча вдача – лисяча хатка
Золота корона – золота осінь
Чиста совість – чиста дошка
Зелена сукня – зелений юнак
Глибокий сон – глибокий колодязь
|
ІІ група
Вовче життя – вовчий хвіст
Легка поведінка – легка валіза
Цвіте пролісок – цвіте усмішка
Тепле молоко – тепла посмішка
Кам’яна огорожа – кам’яне серце
|
ІІІ група
Весела дівчинка – веселе сонечко
М’який диван – м’який характер
Гарячий чай – гарячий чоловік
Залізний характер – залізні двері
Заячий хвіст – заяче серце
|
ІV група
Літній день – літні люди
Холодний дощ – холодний погляд
Ведмежа послуга – ведмежий жир
Солодке яблуко – солодкий сон
Важкий характер - важка сумка
|
IV. Мотивація навчальної діяльності
Повідомлення теми, мети уроку
V. Вивчення нового матеріалу
- Робота з таблицею «Групи слів за значенням»
- Розглянемо уважно таблицю. З якими групами слів ви вже ознайомилися в початкових класах?
- Які слова називаються синонімами? Антонімами?
- А з якою групою слів ви познайомилися на уроках з російської мови?
- Пригадайте з російської мови: які слова називаються омонімами? Назвіть приклади.
- Лінгвістичне дослідження (загадка)
Тезко мій збудує дім -
Я дам воду в домі тім. (кран)
- Однакові, близькі чи зовсім різні за своїм лексичним значенням слова-відгадки?
- Як вони вимовляються – однаково чи по-різному?
- Чи однакове лексичне значення має слово КРАН у кожному випадку загадки?
- А що ж спільного в цих словах? (однаково пишуться і вимовляються)
- Пояснення вчителя
У цій загадці використані слова, які вимовляються і пишуться однаково, а значення мають різне – ми це дослідили.
Слова, які вимовляються й пишуться однаково, але мають різне лексичне значення, називаються омонімами.
Значення омонімів розкривається тільки у фразі. Омоніми – важливий засіб словесної гри, матеріал для створення дотепів, каламбурів. Неточне вживання омонімів може породжувати двозначність думки.
У якому словнику можна визначити значення терміну ОМОНІМ? (у словнику іншомовних слів або в тлумачному)
- Робота з підручником
- Опрацювання теоретичного матеріалу за підручником
Прочитайте визначення омонімів
- Спостереження над мовним матеріалом
- Прочитайте пари словосполучень. Знайдіть омоніми і поясніть свій вибір. Чи є між ними щось спільного?
Довгий ніс – ніс книжку
Водяна пара – пара коней
Дерев’яна лава – вулканічна лава
- Прослухати гуморески. Знайти омоніми. Пояснити свій вибір.
– Сашко, ти вже хвилин десять роздивляєшся цю ілюстрацію. Що ж там такого цікавого?
– Та ось тут написано: «Князь із дружиною вирушає в похід». Я все шукаю, де ж та його жінка намальована, і ніяк не знайду.
* * *
– Ти чув коли-небудь, Владику, як співає вівсянка?
– Таке придумала, Марійко, хіба ж каша вміє співати?!
***
Гей, стрільці, хапайте луки
та й біжіть бігом на луки!
Комарня там вельми сита –
настріляйте зо три сита!
- Пояснення вчителя
Омоніми слід відрізняти від багатозначних слів
Метод «Прес»
- Визначити, у якому стовпчику омоніми, а в якому багатозначні слова. Вибір обґрунтувати
Хитрі лисички Журавель летить
Смачні лисички Журавель скрипить
VI. Закріплення вивченого матеріалу
- Робота з підручником (клас)
Вправа 332 (усно)
- Робота в групах
- Вибіркове письмо
- Поясніть значення омонімів. Доберіть до них із довідки слова, які допоможуть зрозуміти їх значення.
І група:
Коса, пара
Довідка: молодят, дівоча, туфель, морська, гаряча, нагострена.
|
ІІ група:
Місяць, ключ
Довідка: літній, із секретом, журавлиний, повний, консервний.
|
ІІІ група:
Півники, бракувати
Довідка: розквітлі, сміливості, забіякуваті, партію виробів, часу.
|
ІV група:
Гранат, байка
Довідка: високий, цікава, смачний, сяючий, тепла.
|
- Творча робота
- Уведіть подані омоніми в речення, щоб розрізнялися їх значення.
І група
Вити - вити
|
ІІ група
Поле - поле
|
ІІІ група
Шила - шила
|
ІV група
Полька - полька
|
- Редагування речень (біля дошки)
- Доповнити речення так, щоб зміст був зрозумілий.
На підвіконні лежав лист.
Дівчина схопилась за косу.
Це мої півники.
- Словникова робота (міжмовні омоніми)
укр. рос.
шар (слой) шар (куля)
луна (эхо) луна (місяць)
неділя (воскресенье) неделя (тиждень)
час (время) час (година)
мішати (перемешивать) мешать (заважати)
- Редагування речень
Зустрінемося через неділю.
На небі світить повна луна.
Сідайте на моє місто.
Не мішай мені працювати.
Хлопчик орав від болю.
У цій больниці лічать безкоштовно.
Ми повинні зберегти земний шар.
- Цікава хвилинка
Відгадати загадки:
- Які півники вранці не співають? (квіти)
- Яке місто не літає? (Орел)
- Яким ключем не можна відімкнути двері? (нотним)
- Який вузол не можна розв’язати? (залізничний)
- Якою голкою нічого не пошиєш? (сосновою, їжачою, патефонною)
VII. Оцінювально-рефлекторний етап
- (Метод «Мікрофон»)
Я знаю…
Я вмію …
Я навчився (навчилась)…
Мені було цікаво…
- Оцінювання навчальних досягнень учнів
VIІI. Домашнє завдання
- Повторити п. 10
- Вивчити п. 40, вправа 330, 335
- Знайти загадки, вірші з омонімами.
|